A A A

 

 

 

Paryż - relacja z podróży

 

 

 Paryż wieża Eiffla

Paryż to ulubione miasto nowożeńców, odwiedzane często w ramach podróży poślubnej. To także idealne miejsce na oświadczyny, celebrowanie rocznic ślubu lub cudowny weekend we dwoje. Pewnie dlatego właśnie stolica Francji nazywana jest „miastem miłości”. Paryż co warto zobaczyć - od dawna było moim marzeniem, dlatego byłam naprawdę szczęśliwa trzymając w dłoni bilet lotniczy, który miał być przepustką do najpiękniejszych dni mojego życia. Pierwszy dzień urlopu rozpoczęliśmy od porannej kawy w kameralnej restauracji na świeżym powietrzu. To nieprawdopodobne, ilu ludzi rozpoczyna tu dzień w ten sposób. Zaraz po śniadaniu, zaopatrzeni w aparaty fotograficzne, ruszyliśmy w stronę Wieży Eiffla i Łuku Triumfalnego. Na popołudnie zaplanowałam smakowanie kasztanów na placu Pigalle. O dziwo, były naprawdę pyszne. Wprawdzie mam międzynarodowe prawo jazdy, a wypożyczenie tu samochodu nie jest problemem, za nic na świecie nie odważyłabym się wjechać na paryskie ulice. Skorzystaliśmy z metra.
Kolejny dzień spędziliśmy spacerując wąskimi uliczkami dzielnicy łacińskiej. Podziwialiśmy klasycystyczny Panteon i zbiory Narodowego Muzeum Wieków Średnich. Trzeciego dnia dotarliśmy na najwyższy punkt miasta – Montmartre. Patrząc w dół ze wzgórza, wyobrażam sobie spacerującego tędy Vincenta van Gogha i Renoira. Nie dziwię się, że Chopin spędził tu 18 lat swojego życia.


ParyżMusimy przyspieszyć, zostały nam tylko dwa dni, a przecież musimy zobaczyć Lasek Buloński i Ogrody Tuileries. Dzielnicę Tuilerie zwiedzamy ostatniego dnia naszego pobytu. Stamtąd udajemy się prosto do Luwru, gdzie mogę wreszcie spojrzeć prosto w oczy Mony Lisy. Paryż skradł moje serce. Z żalem w oczach, ale ze smakiem waniliowego creme brule w ustach i z dwoma butelkami czerwonego wina w torbie podróżnej, opuszczamy miasto miłości.