A A A

 

 

 

Drukarka fotograficzna

 

 

drukarka fotograficzna epsonDo niedawna drukarka fotograficzna była typowym urządzeniem domowym umożliwiającym szybkie wydrukowanie pamiątkowych zdjęć.

 

Czasami były to zdjęcia dokumentacyjne, prezentacyjne, techniczne.  Wykorzystywano je czasami w zakładach fotograficznych do drukowania index printów. Po wejściu na rynek termosublimacyjnych drukarek fotograficznych zakłady fotograficzne masowo zaczęły je wykorzystywać do drukowania zdjęć paszportowych i do dokumentów. Nastąpił wyraźny podział wśród drukarek fotograficznych:

- drukarki atramentowe wykorzystywane są fotoamatorów. Rozwinęły się one w kierunku druku wielkoformatowego i wyeliminowały z rynku powiększalniki oraz szerokowałkowe procesory wywołujące RA-4. Na polskim rynku fotograficznym dominują drukarki wielkoformatowe Epson, z którymi konkurują plotery firmy Canon.

- drukarki termosublimacyjne powszechnie wykorzystywane do zdjęć legitymacyjnych oraz w standardowych usługach fotograficznych. Z uwagi na wysoką jakość, odporność mechaniczną, niezależność o przerobu ostatnio intensywnie konkurują z minilabami chemicznymi. Wykorzystywane są również w minilabach termosublimacyjnych czołowych producentów.

 

Obserwując rynek usług fotograficznych  łatwo dojść do wniosku, że drukarka do zdjęć fotograficznych w profesjonalnych zastosowaniach czyli zakładach i studiach fotograficznych będzie miała coraz większe zastosowanie. Przy niewielkiej inwestycji uzyskuje się urządzenie oferujące bardzo wysoką jakość. Oczywiście można doszukać się nieznacznych różnic w porównaniu do dobrych minilabów cyfrowych. Należy jednak pamiętać, że różnica w kosztach zakupu nowej drukarki i nowego minilaba jest ogromna (lepiej oddaje słowo - kosmiczna).